Tiger Sports

Cowley College
homeMen's SportsWomen's Sports Tiger Sports News Schedules Facilities Tiger Booster Club Spirit Squad Danceline Staff Foster Parents Athletic Training Ambassadors Student Athletics Student Athletics Student Athlete of the Month Former Athletes Hall of Fame Store Camps Ed Regulations NJCAA KJCCC College Web Site
Facebook
twitter

Athletic Hall of Fame Members

Class of 2014

Class 14 - February 1, 2014

       
Wes Detwiler Casey Jones Richard Winter  
       
Class of 2013

Class 14 - February 9, 2013

       
Kent Murphree Kim Schuchman Ron Schuchman Sam Scott
       
Ayeshia Smith    
 
Class of 2012
Cowley president to be inducted into Tiger Athletic Hall of Fame
Class 13 - February 4, 2012
       
Keith Bonney Dr. Patrick J. McAtee Tom Saia  
       
Class of 2011
Class 12 - Inducted February 12, 2011
Cowley legend Dr. Kermit McMurry named Outstanding Tiger Alumnus
       
Chris Brown Paul Griffith Sandy (Erickson) Wiemers  
       
Class of 2010
Class 11 - Inducted - February 6, 2010
       
Dave Burroughs Tim Shanahan Kristi “Buggy” Davis Francis Browning Pipestem
       
Class of 2009
Class 10- Inducted January 31, 2009
       
Ed Hargrove Josh McMillen W.G. “Bunt” Speer  
       
Class of 2008
Class 9 - Inducted February 16, 2008
       
Bill Clarahan Larry Grose Suzanne Kerr Mark Potter
       
Class of 2007
Class 8 - Inducted February 10, 2007
       
LeRoy Call Travis Hafner Raymond Judd Don Miller
       
Jill Stinson      
       
Class of 2006
Class 7 - Inducted February 11, 2006
       
Matt Biddle Allen Chaplin Amos Curry Rhonda Babb-Navarre
       
Junior Spivey      
       
Class of 2005
Class 6 - Inducted February 12, 2005
       
Lavonna Jacobs-Baden Jan Chapman Dan Stark  
       
Class of 2004
Class 5 - Inducted February 7, 2004
       
Jerry Boyce Doyle Gilstrap Dr. Charles Kerr Jack King
       
Kermit McMurry      
       
Class of 2003
Class 4 - Inducted February 1, 2003
       
Jim Carter
Additional Achievements
Bill Clay Barb Rausch Littell Jerry Mullen
       
Dr. Gwen Nelson John Woodworth    
       
Class of 2002
Class 3 - Inducted February 9, 2002
       
Melburn P. Brown Sr. David Dunbar Lafayette Norwood William S. Scott
       
Bob Sneller Mike Watters    
       
Class of 2001
Class 2 - Inducted February 17, 2001
       
Orville Gregory Pam Mattingly Ray Potter Loye Sparks
       
Don Ward Louis "Rabbit" Weller    
       
Class of 2000
Class 1 - Inducted February 26, 2000
       
Ben Cleveland Linda Hargrove Del Heidebrecht James Jones
       
Dan Kahler J.C. Louderback Sonny Maynard Berklie Perico
       
Jim Reed Johnny Rembert